Če se lastništvo prenese iz enega družinskega člana na drugega, to imenujemo davčno nevtralni prenos podjetja. Prednost takšnega postopka je, da se z njim izognete plačilu dodatnega davka in privarčujete kar nekaj denarja. Zaradi tega se gotovo splača lastništvo podjetja prenesti na tak način, pri čemer pa je treba upoštevati tudi nekatera določila, ki jih nalaga zakonodaja.
Prenos dejavnosti na sina, hčerko ali drugega družinskega člana
Z vidika zakonodaje in samega postopka je najlažje na drugega družinskega člana prenesti dejavnost, ki jo nekdo opravlja kot s.p. V tem primeru je postopek relativno enostaven, predvsem pa je pomembno, da gre za davčno nevtralni prenos podjetja. To pomeni, da je prenašanje lastništva oziroma dejavnosti na drugega družinskega člana neobdavčen.
Prenos s.p. na d.o.o.
Če razmišljate o prenašanju dejavnosti, ki jo je opravljal s.p., na družinskega člana, velja ob tem razmisliti tudi o preoblikovanju s.p.-ja v d.o.o. V primeru, da s.p. nima zaposlenih oziroma da njegovo dejavnost opravlja samo ena oseba, to ni potrebno, v primeru, da je zaposlenih več oseb, pa gotovo velja razmisliti o tej možnosti. Sploh pa je to nujno, če je v podjetju zaposlenih več kot 10 oseb, saj je v takšnem primeru bolj primerna oblika d.o.o. Tudi takšen postopek je možno izpeljati kot davčno nevtralni prenos podjetja, torej neobdavčeno.
Prenos lastniškega deleža ali celotnega lastništva d.o.o.
Pri d.o.o. se lastništvo ali lastniški delež prav tako lahko prenese oziroma podari neobdavčeno. To se uredi s pomočjo darilne pogodbe, je pa zelo pomembno, kako slednjo sestavimo in kakšna so njena določila – ne le z vidika zakonodaje, temveč tudi z vidika urejenih odnosov v družini ter zaradi tega, da ne pride do sporov.
Opravite davčno nevtralni prenos podjetja brez skrbi!
V skoraj vseh primerih, pri katerih se podjetje ali njegov lastniški delež prenaša na družinskega člana, je možno za to poskrbeti neobdavčeno, je pa pri tem pomembno, kako izpeljete postopek. Če ne veste točno, kako bi se tega lotili ali pa imate o vsem skupaj trenutno celo več vprašanj kot odgovorov, je najbolje poiskati strokovno usposobljenega svetovalca, ki vam bo pojasnil:
- kako se sploh lotiti prenosa podjetja in kako ga načrtovati vnaprej,
- kakšen prenos oziroma postopek bi bil v vašem primeru najbolj primeren,
- kako izpeljati prenos v primeru upokojitve,
- na katerega družinskega člana prenesti podjetje in kaj narediti, če bi si podjetje želelo prevzeti več družinskih članov,
- kaj o vsem tem določa zakonodaja,
- kakšen je davčno-pravni vidik takšnega postopka,
- zakaj je lastniško strategijo treba načrtovati dolgoročno in kako to storiti,
- kakšni pogoji morajo biti izpolnjeni,
- kako je s prenosom premoženja,
- koliko časa po prenosu mora biti podjetje še odprto, da davka ne bo treba plačati,
- kakšni so sicer ostali stroški takšnega prenosa,
- zakaj se je v določenih primerih bolje odločiti za prenos podjetja kot za odprtje novega in kaj od tega se v vašem primeru bolj splača,
- kaj vse mora vsebovati pogodba o prenosu in kako jo napisati,
- kakšne dogovore vse je pametno skleniti pred takšnim prenosom,
- kako bo prenos vplival na poslovanje podjetja in morebitne zaposlene v njem,
- na kaj je pri takšnem prenosu treba paziti, da ne pride do težav ali na videz nerešljivih sporov,
- katere napake v postopku vas lahko drago stanejo in kako se jim izogniti,
- kje pridobiti dodatne informacije o tematiki,
- kako poskrbeti, da bo imelo vaše družinsko podjetje uspešno prihodnost.