Koliko znašajo mesečni stroški, če se odločite za ogrevanje na elektriko? Je takšno ogrevanje drago in koliko energije sploh porabi povprečni električni grelnik? Je poraba odvisna od njegove moči, od tega, kakšno temperaturo nastavite na termostatu oziroma kako močno deluje, ali pa tudi od kakšnih drugih dejavnikov? Kako stroške za gretje čim bolj zmanjšati in tako pri ogrevanju prihraniti, da zanj mesečno ne boste odšteli preveč?
Koliko mesečno plačate za gretje?
Raziskave kažejo, da ljudje za gretje plačujejo zelo različne. Pri večini pa ta strošek ni majhen. Zaradi tega marsikdo razmišlja o menjavi energenta oziroma načina ogrevanja. Ob tem pa se vedno več ljudi po tehtnem premisleku in pridobivanju informacij odloči za ogrevanje na elektriko – s pomočjo grelnikov, ki se jih priklopi v vtičnico. Glavni cilj uporabe takšnih grelnikov je nižja poraba energije. Vendar pa ni dovolj, da le naključno izberemo enega od grelnikov in že se bomo z njim lahko segrevali ceneje. Električni grelniki se namreč po porabi razlikujejo. Od tega, kakšna je njihova poraba, pa so odvisni tudi mesečni stroški gretja.
Izberite grelnik s čim manjšo porabo!
Ko izbirate ustrezen grelnik za ogrevanje na elektriko, je treba izbrati model s čim manjšo porabo. Obenem pa je treba sprejeti tudi druge ukrepe, ki pripomorejo k manjši porabi energije. Ključna je recimo dobra izolacija prostora, kar vključuje tudi čim boljše tesnjenje oken in vrat. Če prostor ni izoliran, bo namreč poleti v njem bolj vroče, pozimi pa bolj mraz. Temperaturo je torej možno zelo dobro uravnavati s pomočjo izolacije. Če poskrbimo za dobro izolacijo, bodo stroški gretja (pa tudi hlajenja) manjši.
Izbrani grelnik mora biti sicer vedno prilagojen prostoru, v katerega bo nameščen. Vsak prostor je specifičen, prostori pa se razlikujejo tudi po namembnosti. Zaradi tega ne želimo imeti v nekaterih prostorih višjo temperaturo kot v drugih. Logično je, da gretje prostora na višjo temperaturo pomeni tudi višjo porabo. Če boste na termostatu nastavili višjo temperaturo, se bo torej poraba elektrike zvišala. A ključna pri tem je predvsem moč grelnika – vsak model ima namreč določeno najvišjo moč. Vendar premajhna moč grelnika tudi ni ustrezna izbira, saj takšen grelnik morda prostora sploh ne bo zmožen ogreti dovolj, zato je vedno treba izbrati optimalno moč grelnika s čim manjšo porabo ter obenem skrbeti za premišljeno in ekonomično reguliranje temperature na termostatu. Dobro je vedeti:
- da najmanj energije porabijo tako imenovani varčni modeli električnih radiatorjev,
- da nekateri modeli tudi takrat, ko jih že ugasnete, še nekaj časa oddajajo toploto v prostor, medtem ko se drugi dokaj hitro ohladijo,
- da je zelo pomembno, da ima izbrani grelnik za ogrevanje na elektriko tudi čim bolj odziven in precizen termostat, s katerim regulirate temperaturo v prostoru, saj bo tako izkoristek energije boljši,
- da imajo nekateri grelniki tudi senzorje za zaznavanje temperaturnih sprememb v prostoru, tako da lahko do neke mere sami regulirajo svoje delovanje in ne trošijo energije po nepotrebnem,
- da imajo nekateri modeli vgrajeno tudi zaščito proti pregrevanju, ki jim preprečuje, da bi se segreli prekomerno,
- da je nekatere modele možno upravljati tudi na daljavo (preko aplikacije in brezžične internetne povezave), kar vam omogoča veliko lažji in boljši nadzor nad gretjem.
Ogrevanje na elektriko je lahko cenovno ugodno
Ogrevanje na elektriko je lahko tudi poceni, če izberete primeren način grelnika. Grelnik mora biti pravilno izbran in imeti ustrezno moč, predvsem pa je treba pri izbiri biti pozoren na to, koliko energije porabi za svoje delovanje. Varčni modeli jo vsekakor porabijo manj. Če bi pri gretju želeli prihraniti, se torej odločite za enega od njih in tako prihranite pri porabi elektrike oziroma zmanjšajte mesečne stroške za gretje na optimalno raven.